Wszystko, co warto wiedzieć o zawodzie petsittera – ile zarabia petsitter i jakie ma obowiązki?

Zawód opiekunki dla dzieci jest znany od dawna, ale czy na rynku istnieje odpowiednik zwierzęcy? Oczywiście, że tak. Nazwa tej profesji to petsitter, będąca analogią do angielskiego sformułowania babysitter (opiekun/opiekunka dla dzieci). O tym, kim są petsitterzy oraz na czym polega ta praca, dowiesz się z tego artykułu!

 

Kim jest petsitter?

Petsitter to osoba, która zawodowo zajmuje się opieką nad zwierzętami towarzyszącymi. Najczęściej są to psy i koty, jednak w ostatnich latach rośnie także liczba osób oferujących opiekę nad bardziej egzotycznymi towarzyszami (takimi jak szczury, chomiki, świnki morskie i inne gryzonie, oraz króliki i papugi). Nie jest to zawód w żaden sposób uregulowany prawnie, dlatego każdy petsitter i każda petsitterka dopasowują swój zakres usług do swojego doświadczenia i wykształcenia. Mogą oni zajmować się zwierzętami u siebie, u opiekuna lub w hotelu (których również coraz więcej na rynku – nie tylko dla psów!).

Na czym polega praca petsittera?

Z pozoru praca petsittera może wydawać się wymarzonym zajęciem – w końcu zarabia na zajmowaniu się puchatymi i pierzastymi zwierzętami, które przecież musi bardzo lubić. Nie można jednak zapominać, że to zawód bardzo odpowiedzialny. Dla wielu właścicieli psów, kotów i innych zwierząt towarzyszących, pupil jest pełnoprawnym członkiem rodziny, więc do prawidłowej opieki nad nimi przywiązują ogromną wagę. To także oczywiście żywe stworzenie, więc nigdy nie wiadomo, czy nie wydarzy się nagły wypadek, na który petsitter bądź petsitterka muszą umieć zareagować.

Co należy/może należeć do obowiązków petsittera?

  • Wyprowadzanie psów na spacery,
  • odmierzanie i podawanie karmy zwierzętom,
  • mycie i napełnianie misek i poideł z wodą,
  • podawanie suplementów lub tabletek (jeśli wymaga tego sytuacja),
  • czyszczenie kociej kuwety,
  • czyszczenie wszelkich powstałych z winy zwierzęcia nieczystości,
  • zabawa z pupilem,
  • informowanie na bieżąco opiekuna o stanie zwierzęcia,
  • obserwacja podopiecznego pod nieobecność właściciela.

Jaki cechy powinien mieć dobry petsitter?

Jaki cechy powinien mieć dobry petsitter?

Kluczowe jest, by osoba podejmująca się opieki nad konkretnym gatunkiem zwierząt, była dobrze zaznajomiona z jego specyfiką, behawiorem oraz wymaganiami. W zależności od swojego doświadczenia, może rozszerzać swoją ofertę (np. petsitter mający kurs behawiorystyczny będzie mógł zaproponować także trening ze zwierzęciem, oprócz rutynowej opieki pod nieobecność właściciela). Oprócz tego jest parę cech charakteru, które wydają się być niezwykle istotne w tej pracy.

Po pierwsze, pożądaną cechą będzie dobra organizacja oraz rzetelność. Każde zwierzę jest inne, ma inne wymagania oraz osobną instrukcję od właściciela. Ważne jest, by każdego pupila traktować indywidualnie oraz stosować się do pozostawionych wytycznych. Również punktualność ma tutaj znaczenie – z pewnością żaden opiekun nie chciałby, by jego zwierzak musiał czekać dodatkowo na jedzenie i wymianę wodę, jeśli płaci za usługę opieki.

Po drugie, komunikatywność i uprzejmość w kontakcie z klientem. Większość właścicieli oczekuje wysłuchania oraz wzięcia pod uwagę ich instrukcji i ewentualnych obaw. Często chcieliby także dostawać regularne aktualizacje o stanie ich zwierzęcia i wszelkich możliwych kłopotach. Jasna i przejrzysta komunikacja zarówno na etapie zawierania umowy, jak i w trakcie jej realizacji, z pewnością ułatwi całą współpracę i pozwoli uniknąć stresu po obydwu stronach.

Po trzecie, poszukiwanymi cechami u petsitterów są zwykle empatia oraz wrażliwość. Pracują oni bezpośrednio ze zwierzętami, które często są zestresowane tym, że zostały same i nie widziały swojego opiekuna przez jakiś czas. Niezwykle cenne jest, gdy petsitter potrafi zauważyć takie aspekty swojej pracy i podejść do każdego zwierzęcia indywidualnie i z cierpliwością. Każdy opiekun doceni takie nastawienie.

Co warto ustalić przed nawiązaniem współpracy?

Istnieje szereg pytań i spraw, które warto ustalić przed rozpoczęciem współpracy między opiekunem i petsitterem. Są one ważne dla obydwu stron i stanowią zabezpieczenie przed ewentualnymi problemami. Przede wszystkim, petsitter powinien od opiekuna otrzymać szczegółowe instrukcje dotyczące żywienia, spacerów oraz kwestii takich jak dostęp do konkretnych pokoi w mieszkaniu czy zabawek. Z kolei dla opiekuna dobrym znakiem będzie, jeśli petsitter zada mu pytania takie jak:

  • “Jak zwierzak zachowuje się na wizytach u lekarza weterynarii?”
  • “Czy posiada jakiekolwiek problemy behawioralne?”
  • “Jak pupil zachowuje się na spacerach? Czy są psy lub ludzie, których się boi?”
  • “Czy to pierwszy raz, kiedy zwierzę zostaje samo?”

Sprawna i otwarta komunikacja pomiędzy obydwoma stronami umowy zapewnia bezproblemową współpracę i zmniejsza możliwy stres u zwierzęcia, ponieważ petsitter wie dokładnie czego się spodziewać i jak się zachować, co, połączone z oczywistym doświadczeniem, powinno zapewnić spokojny przebieg wizyt.

Zarobki petsittera

Po przeanalizowaniu różnych aspektów pracy opiekunów i opiekunek zwierząt, nie sposób pominąć kwestii pieniędzy. Ile zarabia petsitter? Jakie są koszty pojedynczych wizyt petsittera w mieszkaniu? Oczywiście odpowiedzi na te pytania zależą od wielu czynników i tego, jaki sposób rozliczenia przyjmie petsitter.

Tym, co w znaczący sposób wpływa na ceny usług petsitterów (a co za tym idzie, ich zarobki) jest obszar, na którym pracują oraz liczba podobnych ofert. W większych miastach będzie znacznie większa konkurencja niż w mniejszych miejscowościach, jednak również średni koszt usług w takich miejscach jest wyższy.

Kolejną kwestią jest to, o jakich dokładnie usługach mówimy. Ceny są niższe, jeśli mowa o pojedynczych usługach, takich jak jednorazowe wyjście na spacer lub nakarmienie zwierzęcia. Pojedynczy spacer może kosztować od kilkunastu złotych wzwyż. Ceny rosną, gdy w grę wchodzi całodniowa opieka, obejmująca dodatkowo np. zabawę czy trening ze zwierzęciem. Tutaj cena może osiągać już kilkadziesiąt złotych za dzień, chociaż zależy to także od doświadczenia petsittera i oferowanych przez niego usług dodatkowych.

Z tego względu ciężko określić ile zarabia petsitter na miesiąc lub jaka jest średnia stawka godzinowa. Wszystko zależeć będzie od ilości przyjętych zleceń oraz rodzaju oferowanych i realizowanych usług.

Jak zacząć pracę jako petsitter?

Jeśli lubisz pracę ze zwierzętami i szukasz pracy związanej z opieką nad nimi, petsitter wydaje się być bardzo dobrą opcją. Na obecnym rynku łatwo znaleźć platformy, które pozwalają na rejestrację i oferowanie swoich usług pod ich szyldem. To opcja dla osób, które nie chcą zakładać własnej firmy i chcą, aby ktoś pośredniczył za nich w formalnościach. Oczywiście, część osób zakłada własne firmy petsitterskie – samemu lub we współpracy z innymi petsitterami.

Wartość swoich usług podnieść można przez rozwój i zdobywanie nowych kwalifikacji. Na rynku istnieją produkty takie jak kurs na petsittera, które mogą pozwolić na zdobycie wszystkich koniecznych umiejętności, aby świadczyć te usługi na wysokim poziomie. Oczywiście, petsitterami zostają też osoby o innym doświadczeniu ze zwierzętami lub wykształceniem. To z pewnością zawód, w którym wiele można dostosować do własnych upodobań i doświadczeń!

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Czarodziejskie koty z Norwegii – wszystko co warto wiedzieć o kocie norweskim leśnym
Kot syjamski – wszystko co warto wiedzieć
Doberman – wszystko co warto wiedzieć
Badanie krwi u psa – ile kosztuje i co warto zbadać?
Ruja u kotki – co to jest, ile trwa i jakie są objawy?
Borelioza u psa – jakie są objawy boreliozy u psa i jakie są koszty leczenia?
Owczarek środkowoazjatycki – co warto wiedzieć o tym olbrzymie?
Gryfonik brukselski – co warto wiedzieć?
Ile trwa ciąża kota? Wszystko o kocie w ciąży
Ile trwa ciąża u psa? Wszystko o psie w ciąży
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *